Çocuk Psikoloğu

HANGİ DURUMLARDA ÇOCUK PSİKOLOĞUNA BAŞVURMALISINIZ?
Artık birçok anne hamilelik döneminden itibaren bebek ve çocuk gelişimi / psikolojisi ile ilgili dergiler, kitaplar, web sayfaları karıştırıyor. Forumlarda diğer anneler ve uzmanlardan bilgi alıyor. Bu durum çocuklarımızın daha sağlıklı gelişmesi, hastalıklarının erken teşhisi ve tedavisi için bir ortam yarattı. Bir çok anne:

 “Bizim zamanımızda böylemiydi?”
 “Annemiz bize hiç bunları yapmamıştı.”
 “Biz nasıl büyüdük acaba?”

Gibi ifadeleri sıklıkla kullanıyor. Geçekten artık annelerimiz birçok konuda daha araştırmacı ve çocuk gelişimi konusunda daha bilgili. Bu bilinçlenme sürecinin zamanla daha iyi noktalara geleceğini düşünüyorum. Çünkü ne kadar ilerleme olsa da bu konuda biraz daha bilgilenmek zorundayız. Bir yetişkinin ya da bir çocuğun var olan bir psikolojik problemde psikolog ya da psikiyatri uzmanına götürülmesi hala çevreden saklanabiliyor ya da uzun uzun düşünüldükten sonra problem en zor ya da  çözümsüz aşamaya gelindiğinde bir uzmana başvurma ihtiyacı doğuyor. Oysa ki insan psikolojisi insan fizyolojisi kadar önemlidir.Çünkü yapılan araştırmalar beden ve zihin arasında çok önemli bir bağ olduğunu vurgulamaktadır. Bu nedenle bedeni önemsemek sadece sağlıklı beslenmek ya da spor yapmakla olmaz . Ruhunuzu da beslemeniz ve sıkıntılarınızdan kurtulmanız gerekir.

Kişilik gelişiminin % 75-80 inin oluştuğu 0-6 yaş döneminde çocuklarınızın gelişimi ve psikolojisi için bazı  önlemlerin alınması gereklidir. Bazen kendimize ya da çevremize baktığımızda aslında bunu rahatlıkla görebiliriz. Çocukluk dönemimize ait bir çok  anıyı hatırlarız; oyunda arkadaşımızın bize yapmış olduğu bir haksızlığı , babamızın bize yaramazlığımız sonucu atmış olduğu bir tokatı ya da bazen kurallardan sıkılıp yaptığımız muzurlukları.

İyi ya da kötü anılar aklımıza geldi, bir de şimdi kendinize bakın ne kadar olgunlaşmış olsanız da hayat size bir şeyler öğretmiş olsa da o zamanlardan bir takım izler taşıyorsunuz. Şimdi çocuklarınızın geleceklerinde bu güzel anıların sayısını arttırmak için adım atmalısınız.

Yaşamdaki zorluklarla karşılaştığında neler yapması , yaşama karşı nasıl durması, o an neyi düşünmesi, kendisini  tehlike ya da sıkıntıdan nasıl koruması  gerektiğini bilmesi gerekir. Bu güce sahip olduğunu hissetmelidir. Şimdi 4 yaşındaki çocuğunuz kreşte arkadaşıyla bir problem yaşadığında kreşe gitmek istemiyorsa ve bundan dolayı mutsuz ise bu problemi aşmak için nasıl davranması gerektiğini ona anlatmalı , duygularını konuşmalı, hakkını nasıl koruması gerektiğini öğretmelisiniz.
Bazı çocuklar bu durumun üstesinden gelebilirken bazıları bu duyguları içselleştirerek kaçma davranışını gösterebiliyor. Anne- baba olarak bu durumu fark etmeli ve aşamadığınız durumlarda bir uzman desteği almasını sağlamalısınız. Eğer o anda   ya da benzer bir olayı yaşadığında  bu problemi aşamazsa ergenlik ya da yetişkinlik döneminde aşmakta yetersiz kalacak ve depresyona açık bir kişi  olacaktır. Şimdi çocukluk döneminde psikologlardan destek alınabilecek durumları ifade edelim.